Usługi dofinansowane
W zależności od wielkości przedsiębiorstwa i województwa, w którym zarejestrowana jest firma, możesz zdobyć dofinansowanie do szkoleń w wysokości kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Proces realizacji usług rozwojowych z dofinansowaniem:

Należy pamiętać, że w Bazie Usług Rozwojowych każda firma szkoleniowa może wpisać swoją usługę. Jednak tylko te posiadające odpowiednie certyfikaty zweryfikowane przez PARP mają prawo oferować szkolenia, na które otrzymasz dofinansowanie z funduszy europejskich.
DOSKAM legitymuje się certyfikatem SUS 2.0, który poświadcza, że nasze szkolenia spełniają standardy Polskiej Izby Firm Szkoleniowych.

Podmiotowy System Finansowania (PSF)
To model finansowania usług rozwojowych dla sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz osób samozatrudnionych ze środków unijnych. Umożliwia dofinansowanie do 80% kosztów usługi rozwojowej, reszta to wkład własny przedsiębiorcy.
Ile wynosi poziom dofinansowania dla wybranej przez Twoją firmę usługi rozwojowej?
Województwo ślaskie
Maksymalne dofinansowanie na przedsiębiorstwo: 100 000,00 zł
Maksymalne dofinansowanie udziału 1 pracownika w 1 usłudze: 5 000,00 zł
Poziom dofinansowania ze względu na wielkość przedsiębiorstwa:
- 80% poziomu dofinansowania dla mikroprzedsiębiorstw (do 10 osób),
- 70% poziomu dofinansowania dla przedsiębiorstw małych (do 50 osób),
- 50% poziomu dofinansowania dla mikroprzedsiębiorstw (do 250 osób).
Istnieje możliwość zwiększenia poziomu dofinansowania jeśli zostaną spełnione dodatkowe warunki, np. na usługę kierowany jest pracownik o niskich kwalifikacjach, w wieku 50+ lub z niepełnosprawnością, czy z branż kluczowych dla rozwoju regionu.
Podmiotowy System Finansowania oparty jest na podejściu popytowym tj. umożliwia samodzielny wybór usługi rozwojowej przez przedsiębiorcę odpowiadającej na jego indywidualne potrzeby z Bazy Usług Rozwojowych.
Pozostałe województwa
Wysokośc dofinansowania oraz podziałpuli dostępnych środków jest zależne od aktualnie realizowanych projektów przez Operatorów PSF.
To funkcjonująca pod adresem http://uslugirozwojowe.parp.gov.pl ogólnopolska, bezpłatna baza internetowa z usługami rozwojowymi dla przedsiębiorców, w której znajdują się usługi o wysokiej jakości oferowane przez wiarygodne, doświadczone i kompetentne firmy i instytucje. Baza administrowana jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Rejestracja w Bazie Usług Rozwojowych
Rejestracja firmy na stronie Bazy Usług Rozwojowych, która kieruje jednego lub więcej pracownika na usługę jest warunkiem koniecznym, aby starać się o dofinansowanie. Następnie osoba lub osoby kierowane na usługę rejestrują się indywidualne na stronie Bazy Usług Rozwojowych. Pracownik to osoba świadcząca usługi na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, umowy zlecenia, o działo, umowy agencyjnej, umowy cywilnoprawnej, wspólnik.
Dodatkowe wymogi
Przedsiębiorca winien wykazać się aktualnym oświadczeniem o niezaleganiu w Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Czas oczekiwania na wydanie oświaqdczenia (US)- do 5 dni roboczych.
Oświadczenie ważne jest trzy miesiące.
Wybór Operatora i złożenie wniosku
Za przyznanie dofinansowania na usługę rozwojową, a potem jego rozliczenie odpowiedzialny jest tzw. Operator PSF. W kazdym województwie działają inny Operatorzy. Kwota dofinansowania do szkoleń również może się różnić.
Obecnie (IV 2023) ze srodków PSF nie mogą skorzystać pracodawcy z województw mazowieckiego i pomorskiego. W pozostałych województwach środki z rozdania 2014-2021 są już wyczerpane lub na wyczerpaniu.
Środki z rozdania 2021-2027 będą dostępne wkrótce.
Województwo śląskie
Na terenie woj. śląskiego obowiązuje system „fiszkowania”. Przedsiębiorcy skłądają wnioski o dofinansowane za pośrednictwem platformy ePUAP. Po akceptacji fiszki przedsiębiorca w ciągu 5 dni roboczych skłąda włąściwy wniosek u Operatora PSF. Harmonogram przewiduje nabory, w cyklu tygodniowym, do 23.06.2023 (stan na IV 2023).
Po otrzymaniu dofinansowania przedsiębiorca podpisuje umowę z Operatorem, następnie bierze udział w usłudze rozwojowej, ocenia jej jakość na stronie Bazy Usług Rozwojowych i rozlicza dofinansowanie. Złożenie wniosku winno odbyć się minimum 2 miesiące przed datą realizacji usług, ale nie wcześniej niż 6 miesięcy.
Pozostałe województwa
W kazdym województwie obowiązują inne systemy wnioskowania i może obowiązywać regionalizacja. Szczegoły znajdują się na stronie www PARP.
Karajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS)
Krajowy Fundusz Szkoleniowy stanowi wydzieloną cześć Funduszu Pracy, przeznaczoną na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, podejmowanego z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy.
Celem utworzenia KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki. Dofinansowanie przeznaczone jest na pokrycie kosztów szkoleń pracowników wynikających z potrzeb firmy.
Ile wynosi poziom dofinansowania dla wybranej przez Twoją firmę usługi rozwojowej?
Pracodawca starający się o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego musi wnieść wkład własny w wysokości 20% kosztów, zaś 80% kosztów kształcenia ustawicznego sfinansuje KFS. W przypadku mikroprzedsiębiorstwa, tj. pracodawcy zatrudniającego do 10 osób, ze środków KFS można sfinansować 100% kosztów kształcenia ustawicznego. Jednak całość dofinansowania środkami KFS nie może przekroczyć wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
- 100% poziomu dofinansowania dla mikroprzedsiębiorstw (do 10 osób)
- 80% poziomu dofinansowania dla przedsiębiorstw małych, średnich i dużych
- Maksymalna kwota wsparcia na osobę w ciągu jednego roku wynosi ok. 12.000 zł
Gdzie złożyć wniosek?
Aby wziąć udział w szkoleniu należy wybrać szkolenie oraz złożyć wniosek w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności.
W celu uzyskania dofinansowania pracodawca musi złożyć dokument aplikacyjny do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności. Wniosek można złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej.
Po otrzymaniu pozytywnej informacji o dofinansowaniu przedsiębiorca podpisuje umowę z urzędem pracy. Po realizacji szkolenia przedsiębiorca dostarcza do urzędu potrzebną dokumentację w celu rozliczenia usługi.
Akademia Menedżera MŚP
To model finansowania usług szkoleniowych i doradczych dla mikro, małych lub średnich przedsiębiorców w obszarze zarządzania przedsiębiorstwem, w tym zasobami ludzkimi dla kadry menedżerskiej.
Sprawdź możliwość uzyskania dofinansowania w ramach PSF w Twoim województwie.
Skontaktuj się z nami, aby otrzymać więcej informacji o szkoleniach:
Dział Szkoleń info@doskam.pl tel. 730 005 350