Aby skutecznie się komunikować należy przyłożyć do tego szczególną uwagę. Rosnące tempo zmian i stale przyspieszająca technologia sprawiają, że wzrasta zapotrzebowanie na umiejętności miękkie, zarówno wśród liderów, jak i wśród pracowników.

Jak się komunikować? Niedawno opublikowano najnowszy raportu „2018 Workplace Learning Report” opracowany przez Linkedin Learning. W badaniu wzięło udział około 4.000 osób, w tym 1.200 odpowiedzialnych za rozwój pracowników i 600 menedżerów. Uczestnicy badania nie mają wątpliwości co do tego, że rozwój umiejętności miękkich stał się koniecznością, a komunikacja (obok przywództwa) odgrywa kluczową rolę.

Zapraszamy do wysłuchania video dotyczącego komunikacji interpersonalnej. Nasza ekspertka Aleksandra Lindner opowiada o swoich doświadczeniach przy współpracy z przedsiębiorcami i uczestnikami szkoleń.

Jak skutecznie się komunikować – VLOG Doskam

Z mojego doświadczenia wynika, że jeżeli coś zawodzi w firmach to z reguły jest to właśnie komunikacja. Często problemy wynikają z braku klarownej werbalizacji potrzeb, oczekiwań, podsumowania ustaleń, bieżącej informacji zwrotnej.

Aleksandra Lindner

Z doświadczenia wie, że większość osób zakłada, że jego rozmówca się domyśli, lub wie. Niestety nie jest to oczywiste. Alby poprawnie się komunikować, Aleksandra zadaje wtedy pytania:

 • „skąd wiesz, że on to wie/rozumie?”
 • „skąd wiesz, że zrozumiał to dokładnie w taki sposób, na jakim Ci zależało/w jaki chciałeś to przekazać?”,
 • „w jaki sposób się upewniłeś?”,
 • „jakie pytania zadajesz, by upewnić się, że zostałeś dobrze zrozumiany?”

Zdarza się, że po tych pytaniach nierzadko zapada cisza…

Kto pyta, nie błądzi – jak należy się komunikować?

Zgadzam się z tym stwierdzeniem. Jestem nawet zdania, że kiedy nie pytasz to tracisz. Bo w jaki inny sposób możesz dowiedzieć się, co Twój rozmówca ma na myśli, jeśli nie przez zapytanie go o to?

Podstawowe rodzaje pytań, dzięki której możesz się komunikować z innymi to pytania zamknięte i otwarte.

Jeśli potrzebujesz potwierdzenia lub zaprzeczenia, możesz użyć pytań zamkniętych – to takie, na które wachlarz możliwych odpowiedzi jest zawężony do: TAK, NIE lub do wyboru spośród kilku opcji, np. czy zgadzasz na takie rozwiązanie? czy masz jakieś pytania? którą z przedstawionych opcji wybierasz: A, B, czy C?

Jeśli jednak potrzebujemy dłuższej wypowiedzi, by lepiej zrozumieć naszego rozmówcę, z pomocą pospieszą pytania otwarte, na przykład:

 • „co masz na myśli mówiąc…?”
 • „jak rozumiesz to, co teraz ustaliliśmy?”

Jestem wielką fanką zadawania pytań. Uważam, że pytania i uważne słuchanie odpowiedzi są jedną z kluczowych umiejętności skutecznej komunikacji.

Aleksandra Lindner

Odpowiednio zadane pytanie pozwala zarówno rozwinąć wypowiedź, jak i potrafi być zachętą do dalszej rozmowy, co w efekcie sprzyja budowaniu prawdziwego dialogu.

Przy okazji mówienia o zadawaniu pytań i uważnym słuchaniu odpowiedzi, przypominają mi się znane słowa „Natura dała nam dwoje oczu, dwoje uszu, ale tylko jeden język, po to abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili”. 

Co więc robić, by słuchać i mieć pewność, że dobrze zrozumieliśmy?

Tu właśnie przydaje się tzw. aktywne słuchanie, a wspomniane już przeze mnie zadawanie pytań to jedna z jego metod. Możemy również do tego celu użyć parafrazy, która będzie informacją zwrotną dla rozmówcy o tym, czy dobrze go zrozumieliśmy.

Jak parafrazować? Poprzez powtórzenie swoimi własnymi słowami tego, co powiedział rozmówca. W ten sposób możemy sprawdzić, czy dobrze zrozumieliśmy zarówno jego intencje i treść wypowiedzi. 

Jakich zwrotów możemy użyć parafrazując?  Na przykład:

 • „z tego, co mówisz rozumiem, że…”,
 • „o ile Cię dobrze zrozumiałem to…”,
 • „rozumiem, że chodzi Ci o…”,
 • „z tego co słyszę chodzi Ci o to, że…”.

Parafraza działa w dwie strony – możemy posłużyć się nią, by parafrazować wypowiedź naszego rozmówcy. Możemy również poprosić go, by sparafrazował nas.

Jak to zrobić? Możemy powiedzieć tak:

 • „zależy mi, byśmy oboje w taki sam sposób rozumieli nasze ustalenia; powiedz proszę swoimi słowami, jak Ty je rozumiesz?”

Z doświadczenia wiem, że parafraza i zadawanie pytań to narzędzia, które pozwalają Cię się skutecznie komunikować. Z pozoru wydają się oczywiste. Jednak jestem pewna, że gdy zwrócisz uwagę na to, by posługiwać się nimi w codziennej komunikacji w sposób świadomy, odkryjesz ich wielką moc.


Jak skutecznie się komunikować. Aleksandra Lindner

Aleksandra Lindner – Certyfikowany Trener FRIS® oraz Trener Standardu HRD BP. Ma za sobą ponad tysiąc dni szkoleniowych i setki godzin rozwojowych. Aktywna zawodowo od 18 lat.


Przeczytaj również: