SEO – co to jest? To pojęcie, które na zmianę pojawia się w kontekście doniesień o śmierci tej dziedziny marketingu internetowego i doniesień o jej niezwykłej opłacalności i zwiększających się budżetach na ten kanał pozyskiwania ruchu. Jaka jest prawda?

Szymon Słowik – trener i ekspert od pozycjonowania i content marketingu w poniższym video na pięć ważnych pytań dotyczących SEO.

Szymon Słowik dla Doskam o SEO – pozycjonowanie

Co to jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie to ogół działań mających na celu zwiększenie widoczności strony w bezpłatnych wynikach wyszukiwania – najczęściej w wyszukiwarce Google. Używamy terminu pozycjonowanie, gdyż odnosi się do zdobywania jak najwyższych pozycji w rankingu stron wyświetlanym w odpowiedzi na słowa kluczowe wpisywane przez użytkowników. Im wyższe pozycje, tym zwykle więcej ruchu na naszej stronie i większa szansa na zdobycie klienta.

Jakie są etapy pozycjonowania stron?

Wszystko zależy od typu witryny, tego z kim konkurujemy i na jakie słowa kluczowe się pozycjonujemy. Jednak praktycznie w każdym przypadku można wyodrębnić takie etapy jak:

  • analiza słów kluczowych oraz konkurencji
  • optymalizacja techniczna i contentowa witryny
  • link building, czyli zdobywanie linków do naszej strony z innych domen

Jakie korzyści daje nam pozycjonowanie?

Pozycjonowanie przekłada się na ruch na stronie. Jeśli dobieramy odpowiednie słowa kluczowe, przyciągamy potencjalnych klientów. Pozycjonować można zarówno strony ofertowe, jak i na przykład artykuły na blogu firmowym, które przekładają się na budowanie marki eksperckiej, budują zaufanie, a finalnie także przekładają się na zapytania ofertowe.

Kiedy można zobaczyć efekty swoich działań?

Wszystko zależy od niszy, w której funkcjonujemy i jak zdefiniujemy efekt. Ruch na stronie czy też pierwsze miejsce na jakieś wybrane słowo kluczowe? W niektórych przypadkach proste zmiany mogą spowodować wzrost ruchu praktycznie z dnia na dzień. Na topowe pozycje w konkurencyjnych branżach czeka się miesiącami. Wiele zależy od naszego zaangażowania i budżetu w odniesieniu do działań konkurencji.

Komu zlecić pozycjonowanie stron i na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, jednak na pewno warto zwrócić uwagę na to czy wykonawca wzbudza zaufanie, czy jest w stanie pokazać studium przypadków innych klientów lub referencje, czy jest w stanie wytłumaczyć, jak będzie przebiegał proces pozycjonowania. Na pewno kryterium ceny nie powinno być kluczowe.

Montaż filmu – Doskam,
Autor contentu – Szymon Słowik


Przeczytaj również: